טל עטר מנגן בסקסופון באירוע עסקי

איך בוחרים נגן לאירוע? איך נדע שהנגן מקצועי? ממה צריך להיזהר?

במהלך הקריירה המוזיקלית שלי הכרתי מגוון רחב של סוגי נגנים – קלסיקאים, ג׳אזיסטים, נגני הקלטות, נגני אומנים וכו…

השאלה הגדולה היא כמובן – איך נדע לבחור את הנגן שיתאים לאירוע שלנו?

נגן לאירועים – גרסת הבמאי

נגן לאירועים שונה במידה רבה מכל שאר סוגי הנגנים. זן שונה אם תרצו.
לא מדובר פה בהופעת ג׳אז, קונצרט של הפילהרמונית או הופעה של אייל גולן בקיסריה.
נגן אירועים מקצועי צריך להיות בקיא בכל הפרטים הקטנים באירועים – איך להתלבש נכון, מה לנגן, איך לנגן, סנכרון נכון מול התקליטן והצלם, התמקמות נכונה בכל שלב באירוע, ציוד טכני מתאים ועוד.

במאמר זה אציג בפנייכם 10 כללי זהב עיקריים שכדאי לשים לב אליהם כאשר סוגרים נגן לאירוע.

נכון. המאמר קצת ארוך(ומעניין!), אבל אני מבטיח לכם שזה יחסוך לכם זמן רב בבחירת נגן מתאים לאירוע שלכם תוך ידיעה שאכן בחרתם את הכי טוב עבורכם!

בואו נצע לדרך:

1. לבוש – כי "קודם כל אוכלים עם העיניים"

דמיינו שאתם במסעדה (או בטעימות באולם אירועים). כאשר המנה שהזמנתם תגיע –  אתם תבחנו אותה טוב טוב, וכמו שופטים במאסטר שף, אתם תנתחו איך היא מעוצבת על הצלחת, תחלקו ציונים – וכל זאת עוד לפני שבכלל טעמתם את המנה! אם כבר מדברים על אוכל, שמתם לב שאנחנו בוחרים לנו ״פייבוריטים״ במאסטר שף על פי מראה האוכל מבלי שאנחנו בכלל יודעים מה הטעם של המנות? מוזר קצת, לא?

במוזיקה, כמו באוכל, יש משקל רב לרושם ראשוני המתקבל על ידי מראה חיצוני. מנה, טעימה ככל שתהיה, לא שווה הרבה אם היא לא מעוצבת בצורה מושכת ומסקרנת. המוח שלנו מחליט האם המנה טעימה או לא עוד לפני שטעמנו אותה – ומחשבה יוצרת מציאות.

נחזור רגע לתחום המוזיקה (אם כי רעבים במקצת…) – האפקט והשילוב של הופעה ויזואלית מרשימה עם מוזיקה קסומה – זו הנוסחה לחוויה מיוחדת וייחודית.
נגן יכול לתרום רבות לאווירה בעזרת לבוש מתאים אשר במידה רבה גם יעיד על רמת המקצוענות שלו.

עליכם לברר מול הנגן כיצד יהיה לבוש באירוע – בנוסף בקשו לראות תמונות מאירועים!

2. תוכנית מוזיקלית מעודכנת ואיכותית

נגן אירועים מקצועי חייב לעדכן על דרך קבע את התוכנית המוסיקלית שלו. הפלייבקים חייבים להיות באיכות הגבוהה ביותר, עדכניים וכמובן מגוונים.

בנוסף, על הנגן לדאוג לכך שעוצמת השירים תהיה זהה (אם כי עדיין יהיו כיוונים קטנים במהלך קבלת הפנים – שכן הווליום יכול לרדת עד כ-30% כאשר הרחבה מתמלאת באנשים), ושהמעבר בין השירים יהיה מהיר שלא יווצר מרווח זמן ללא מוזיקהץ

בקשו מהנגן לשמוע מספר קטעים והתרשמו מאיכות הסאונד הן של הליווי והן של הנגן עצמו.

3. התאמה מוסיקלית אישית לאירוע

לצערי אני נתקל בתופעה שנגן מגיע עם תוכנית מוזיקלית קבועה לכל האירועים ללא תיאום מדויק מול הזוג. נגן מקצועי לאירועים יבנה ביחד איתכם תוכנית מוזיקלית המותאמת אישית לאווירה שתרצו באירוע שלכם, ובנוסף ימליץ לכם מניסיונו אילו סגנונות יכולים להתאים ויחד אתכם לבנות את פס הקול המתאים ביותר לאירוע שלכם. זה נשמע אולי פשוט אבל זו ממש אומנות – שכן הקהל באירועים מאוד מגוון.

ההתאמה המוזיקלית צריכה להתבטא ב2 מישורים:

1. בחירת סגנונות זוסיקה – נקח לדוגמה חתונה. כאשר זוג מגיע אלי לפגישה, הם מגיעים לרוב עם קונספט מסוים וסגנונות מוזיקה אהובים עליהם. האם סגנונות אלה מתאימים בכלל לאירוע? אם כן, לאיזה חלק באירוע? האם רוב הקהל יתחבר לסגנונות הללו?
מצד אחד, האירוע הוא כמובן עבור הזוג וצריך להתחשב ברצונות שלהם ובדברים שהם אוהבים. מצד שני, האירוע מיועד לאורחים לכן יש להתחשב גם בהם. נגן מקצועי חייב(!) לנווט ולהציע לזוג סגנונות מוסיקה אשר יתאימו לאווירה שהם רוצים באירוע, לסגנונות המוזיקה האהובים עליהם, וכמובן שכלל האורחים באירוע יוכלו להתחבר למוזיקה. הדבר דורש מחשבה רבה ויכולות אנליטיות גבוהות, והטיפ שאני יכול לתת לכם הוא לשים לב האם הנגן דואג מיוזמתו להתאים את סגנונות המוזיקה תוך התחשבות בפרטי האירוע שלכם.

2. סדר השירים – בכדי ליצור אווירה חשוב לסדר את השירים בצורה נכונה. לדוגמה – באירועים רבים האנשים המבוגרים יותר והמשפחות מגיעים מוקדם יחסית, או אולי הסעה שארגנתם שאמורה להגיע בשעה כלשהי – אלו הם פרמטרים שצריכים לקחת בחשבון בסדר הנגינה של הסגנונות השונים.
בנוסף, לא נרצה לבנות ״רכבת הרים״ ולשים לסירוגין שיר רגוע ואז שיר ״מקפיץ״ – צריך לסחוף את האורחים באופן הדרגתי ובכך ליצר אווירה דינמית ומושלמת.

4. בחירת שירים

דיברנו מקודם על בחירת סגנונות מוסיקה. נניח בחרנו סגנון מוסיקה משנות ה90. ישנם המון שירים משנות ה90 וצריך לדעת איזה שירים לבחור. מכוון שמדובר בנגינה ללא שירה,המנגינה חייבת להיות מוכרת! לא משנה באיזה סגנון מדובר – שנות ה-50, ים תיכוני, רומנטי, או כל סגנון אחר, תמיד צריך לבחור את השירים המוכרים ביותר שכולם מכירים את המנגינה(אם זה מפרסומות, סרטים, רדיו וכו…).

5. עוצמת המוסיקה

עוצמת המוסיקה צריך להיות נעימה. בזמן הנגינה אנשים אוכלים, מדברים, משלימים פערים, ולא היינו רוצים מוסיקה בעוצמה חזקה מידי. המוסיקה צריכה להיות בעוצמה מאוד נעימה בצורה כזו שכולם יוכלו להנות.

6. איך לנגן

מה זאת אומרת איך לנגן? אנחנו צריכים להגיד לנגן איך לנגן?
קחו בחשבון שנגן אירועים מנגן לפעמים את אותם השירים שוב ושוב, ערב אחרי ערב. מצב שכזה עלול ליצור מצב שהנגן יקשט את השיר ויאלתר יתר על המידה בצורה כזו שאנשים לא יזהו את השיר.
הקישוטים של הסקסופון צריכים להיעשות בצורה מאוד מאוד מתונה, לכן אל תתביישו לבקש מהנגן שלכם לנגן את המנגינה עצמה ככל שניתן.

7. ציוד טכני

לנגן אירועים חייב להיות ציוד מקצועי אישי! (ולא להסתמך על הדי ג׳י). בתור "אנשים פשוטים" שלא מבינים בציוד טכני יהיה קשה לנו לדעת האם הציוד מספיק מקצועי, אך רצוי במינימום לברר מול הנגן כי אכן הוא מגיע עם מקרופון אלחוטי איכותי.

לא אפרט יתר על המידה לגבי ציוד טכני – אך בכל זאת אסביר על חשיבות האיכות של מקרופון אלחוטי.

הצלמים שמצלמים אתכם משתמשים במערכות אלחוטיות. לא רק הצלמים שלכם, גם הצלמים של האולם ליד. בנוסף, ישנם מאות אנשים שמסתובבים עם מכשירים סלולרים אשר יכולים לגרום להפרעות בתדרים, לכן רצוי שלנגן תהיה מערכת אלחוטית מקצועית בעלת יכולת החלפת תדרים.

דבר חשוב נוסף לגבי ציוד טכני – גיבוי.
עקרונית, אתם משלמים לאולם עבור התחברות למערכת ההגברה באירוע. לפעמים יש הפתעות לא צפויות – יש ציוד שמתקלקל, יש ציוד הגברה שלא ראוי שיהיה באירוע, ציוד הגברה שלא מפוזר באופן אחיד ועוד מקרים שונים ומשונים.
אז נכון, יהיה לכם את מי להאשים ואפילו לקבל פיצוי כספי אך זאת יכולה להיות הרגשה מאוד לא נעימה שאחרי כל האירגונים בגלל פרט טכני פשוט דברים לא ייצאו לפועל.

אני אישית תמיד מגיע עם ציוד הגברה כגיבוי, ככה שלא משנה מה יקרה, אני לא תלוי באף אחד ואני יודע בוודאות שלא יהיו לי בעיות מהסוג האלה.

וודאו עם הנגן שלכם כי אכן הוא מגיע עם מערכת הגברה כגיבוי.

8. איפה לנגן

להסתובב בקהל? או שאולי זה יפריע? האם לעמוד בכניסה לאירוע? האם להיות במקום מרכזי?  – התייעצו עם הנגן שלכם לגבי ההתמקמות שלו.

אני אישית בחלק גדול מהמקרים כן מסתובב בקהל כל עוד יש ״טפטוף״ של אורחים(בתיאום מראש מול המזמינים כמובן) כאשר אני דואג לעשות זאת בעדינות מבלי להפריע לאנשים.
כאשר יש כמות מסוימת של אנשים אני עובר למקום מרכזי יותר. יש כמובן גם מקרים אחרים לכן חשוב לתאם זאת מול הנגן.
בסופו של דבר חשוב לדעת לתת לאורח את האופציה לבחור – מי שרוצה להסתכל על הנגן יוכל לעשות זאת. ומי שלא, יוכל פשוט להמשיך בעיסוקיו ללא כל הפרעה.

9.  ״הכלבויניק״ – סוג ראשון – גם וגם וגם.

ישנם נגנים המציעים שירותים רבים בתחומים שונים – גם נגינה באירועים, גם שיעורים פרטיים, גם נגינה באולפן, גם נגינה בקונצרטים וכו וכו…. עקרונית? אין בזה פסול. השאלה היא האם תחום האירועים הוא תחום העיסוק העיקרי של הנגן?
אני למשל נגן סקסופון באירועים. זה מה שאני הכי אוהב וזה התחום שאני חי ונושם אותו. לא אפרסם את עצמי כמורה לסקסופון או כנגן הקלטות. אני יודע לנגן באירועים  – ואני יודע לעשות את זה הכי טוב שאפשר.

10. הכלבויניק – סוג שני –  נגינה במספר כלי נגינה.

נגנים שונים יכולים להציג נגינה במספר כלי נגינה כיתרון (הכוונה היא לנגן שינגן גם בסקסופון וגם בנבל וגם בבוזוקי וגם בחצוצרה וכו…)
גם אם אכן הנגן יודע לנגן ברמה גבוהה בכל הכילים – זה לדעתי האישית זה נראה פחות מקצועי.
כפי שהזכרתי במאמר הקודם – אני מנגן בנוסף לסקסופון על חליל צד ופסנתר (ואף זכיתי בתחרויות פסנתרנים רבות במקומות ראשונים)  אך לעולם לא אציע לשלב יותר מכלי נגינה אחד. הייתי מעדיף לראות נגן שממוקד בכלי אחד – זה מראה על מקצועניות, לכן עצתי לכם היא לבקש מהנגן להתמקד בכלי אחד בלבד.

11 – בונוס – ״כימיה״

כימיה! מאוד חשוב שתהיה לכם כימיה עם הנגן. מישהו שכיף ונעים לכם לעבוד מול ובעצם נוצר ביניכם "קליק". אתם בהחלט תרצו נגן שתוכלו להתייעץ איתו שוב ושוב ולקבל תחושה כיפית שכיף לו לעזור ולסייע ולא תחושה של ״לא נעים להציק לו יותר מידי״.
אגב, הרבה פעמים הספקים ואתם נשארים חברים ושומרים על קשר גם אחרי האירוע!

לסיכום

אני מקווה כי הצלחתי (ולו במקצת) להסביר את המורכבות של נגינה באירוע באופן מקצועי שכן נגינה באירועים נשמע על פניו דבר פשוט אך יש פרטים רבים שמשפיעים על איכות ההופעה.

אל תשכח שבאירוע הכל מתבצע בLIVE ולכן אין מקום לטעויות!
בחרו נגן בחוכמה והשתדלו לעלות בפניו את הנקודות הרשומות במאמר.

להזמנת נגן סקסופון לאירוע שלכם חייגו 052-8305348 או צרו קשר. ממתין לשיחה שלכם 🙂

טל עטר

0 תגובות

השאר תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
הרגש חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *